Loading…

65 persona kërkuan ndihmë në QKUK pas motit të keq

  • 07/01/2017 | 14:58

65 persona kërkuan ndihmë në QKUK pas motit të keq

Qendra Emergjente në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, në 24 orët e fundit ka pranuar disa raste me lëndime të marra si pasojë e aksidenteve të ndryshme, të shkaktuara kryesisht nga kushtet atmosferike që po mbizotërojnë në vendin tonë.


Skender Fetahu, specializant i mjekësisë emergjente në QKUK, tha për KosovaPress se brenda 24 orëve në Qendrën Emergjente është kërkuar ndihmë në 65 raste, ku 15 prej tyre kanë qenë si pasojë e aksidenteve në trafik, 35 për shkak të lëndimeve ortopedike dhe 15 të tjerë si pasojë e lëndimeve të vogla nga rrëzimet dhe rrëshqitjet.

“Brenda 24 orëve në Qendrën Emergjente kanë kërkuar ndihmë mbi 15 raste prej aksidenteve në trafik në dhomën e reanimacionit, 35 raste në dhomën e ortopedisë për shkak të lëndimeve dhe 15 raste i kemi trajtuar në dhomën e vogël për shkak të lëndimeve me ndërhyrje të vogla kirurgjike. Në dhomën e ortopedisë kanë qenë më shumë për shkak të rrëzimeve dhe rrëshqitjeve nëpër ambiente”, tha Fetahu.

Bora e cila për gati dy ditë ra vazhdimisht përcjellur me temperaturat shumë të ulëta, kishte vështirësuar qarkullimin në të gjithë vendin, ku për pasojë pati edhe aksidente dhe të lënduar lehtë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë