Loading…

Moti i ftohtë vështirëson punën e ekipeve të shpëtimit në në Turqi dhe Siri

  • 07/02/2023 | 17:17

Moti i ftohtë vështirëson punën e ekipeve të shpëtimit në në Turqi dhe Siri

Kushtet e vështira të motit po pengojnë përpjekjet e ekipeve të emergjencës për të shpëtuar të bllokuarit nën rrënoja në Turqi dhe Siri duke rrezikuar mijëra jetë njerëzish, shtëpitë e të cilëve u shembën nga tërmeti këtë të hënë.


Familjet e zhvendosura në veriperëndim të Sirisë dhe familjet e refugjatëve sirianë që jetojnë në Turqi, kryesisht në vendbanime kalimtare janë më të rrezikuarat pasi temperaturat vazhdojnë të bien gjatë natës në vlera ekstreme.

Fotot e shkrepura nga qytetet e goditura nga tërmeti në Turqinë juglindore tregojnë familjet që grumbullohen pranë vatrave të zjarrit për t’u ngrohur.

Dëshmitarët në veriperëndim të Sirisë u shprehën për CNN se kushtet atje janë të tmerrshme, pasi tërmeti ka lënë pas mijëra viktima ndërkohë që të mbijetuarit vijojnë të flenë në rrugë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë