Loading…

Momenti i shembjes së kullave të centralit bërthamor gjatë ndeshjes së futbollit

  • 09/06/2021 | 09:00

Momenti i shembjes së kullave të centralit bërthamor gjatë ndeshjes së futbollit

Një ndeshje futbolli e luajtur në qytetin anglez të Rugeley u ndërpre për shkak të prishjes së kontrolluar të katër oxhaqeve të termocentralit bërthamor të qytetit.


Prishja e oxhakut të lartë 117 metra të centralit bërthamor ishte planifikuar për dje në orën 11 e 15 minuta, të cilat nikoqirët e ndeshjes, padyshim, ose i harruan ose nuk ishin në njohuri.

Prishja e kullave ishte faza e fundit e mbylljes së termocentralit bërthamor, në vendin e së cilës do të ndërtohen 2.300 shtëpi të reja.

Në kapacitetin e tij maksimal prej 600 megavat në 1983, termocentrali punësoi 850 njerëz. Kur Rugeley B u mbyll në vitin 2016, 150 punëtorë humbën punën e tyre pasi planet e kalimit në djegien e biomasës u braktisën.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë