Loading…

Mogherini: Kosova është kusht i veçantë për Serbinë

  • 06/02/2018 | 15:00

Mogherini: Kosova është kusht i veçantë për Serbinë

Bashkimi Evropian ka paraqitur sot një strategji për Ballkanin, në të cilën thuhet se viti 2025 do të jetë një target i të gjitha vendeve të Ballkanit për t’u anëtarësuar.


E pyetur se cilat janë kushtet e Serbisë për të hyrë në BE, Mogherini ka përmendur dialogun, shkruan gazetametro.net

‘Dialogu i së ardhmës mes Kosovës dhe Serbisë është thelbësor, pavarësisht për Serbinë. Duke parë përspektivën në BE prej e kësaj, ata po puinojnë mirë’, ka thënë Mogherini.

Ajo më tej ka theksuar se përmirësimi i marrëdhënieve është i një rëndësie të veçantë, e për këtë  ajo është shprehur e kënaqur me punën që kanë nisur Hashim Thaçantë, e për këtë  ajo është shprehur e kënaqur me punën që kanë nisur Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vucic.

‘Jam i inkurajuar se dy presidentët kanë nisur një fazë të re që con në normalizimin e marrëdhënieve të tyre’, ka thënë ajo.

Ndryshe, akoma po vazhdon konferenca e BE’së ku po flitet për të ardhmen e Ballkanit, e për çka po prezantohen një strategji, në të cilën u raportua se nuk përmendet Kosova./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë