Loading…

Misteri dhe mallkimi i vajzës me dhjetë jetë

  • 17/02/2017 | 17:58

Misteri dhe mallkimi i vajzës me dhjetë jetë

Kur kishte vetëm tri vjet, Joey Verwey, filloi tregime të cilat ishin shumë të çuditshme dhe të komplikuara, ndërsa për anëtarët e familjes së saj vështirë të besueshme se ato janë të vërteta dhe se janë prodhim i mendjes së saj.


Vajza i ka thënë prindërve se i kujtohen jetët e saj të kaluara, më saktësisht dhjetë sosh. Gjatë dy viteve të ardhshme Joey i kaloi orët e tëra nëpër seanca me psikolog, profesorë të hipnoterapisë regresive, me ekspertët për reinkarnim, gazetarë…

Përfundimi i përbashkët i tyre ishe se ajo është provë e gjallë se reinkarnimi ekziston.

Joey u kujtua se si në jetën e parë ka jetuar si njeri i shpellave, ndërsa e pabesueshme është se ishte në mundësi që të hulumtojë shpellat në Afrikën Jugore, të cilat deri atëherë askush nuk i kishte vërejtur e jo t’i hulumtojë. Ato janë të njëjtat të cilat Robert Broom, mjek dhe paleontolog, i zbuloi si hallkë të rëndësishme e cila mungonte në mes të njerëzve dhe majmunëve.

Dinte gjëra të cilat në asnjë mënyrë nuk ka mundur të dijë.

Joey jetët e veta i përshkruante me lehtësi, kështu që shpjegoi se si ka funksionuar sistemi i anijeve të lehta në Egjiptin e Vjetër, e gjithashtu ka përshkruar edhe jetën e vet në fillim të shekullit të 20 në Afrikë, si mbesë e presidentit të atëhershëm Paul Kruger, si dhe moshën madhore ku ka pasur dy burra dhe madje dhjetë fëmijë.

Kur Joey kishte pesë vjet, e njoftoi një grua të vjetër për të cilën pohonte se ishte vajza e saj në jetën paraprake. Fëmija dhe plaka, e cila në atë kohë kishte 90 vjet, kalonin orë të tëra në biseda.

Plaka kishte thënë se Joey instinktivisht ia përkujtonte nënën e saj, ndërsa gjithë çfarë biseduan më vonë kishte konfirmuar pretendimin e saj./gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë