Loading…

Mister: Si vdiqën 9 skijatorët dhe u humbën gjurmët përgjithmonë

  • 08/06/2021 | 20:15

Mister: Si vdiqën 9 skijatorët dhe u humbën gjurmët përgjithmonë

Bota është e mbushur me të panjohura dhe mistere që shpesh herë kanë krijuar debate të mëdha. Ndër to është edhe zhdukja misterioze e nëntë skiatorë në Rusi, shkruan Gazeta Metro.


Incidenti në rrugën Dyatlov në natën e parë të shkurtit 1959, nëntë skiatorë vdiqën në mënyrë misterioze në malet e asaj që tani është Rusia. Natën e incidentit, grupi kishte ngritur kampin në një shpat, duke shijuar darkën dhe duke u përgatitur për gjumë – por diçka shkoi keq në mënyrë katastrofike, sepse grupi nuk u kthye kurrë.

Skena e krimit mbajti fillimisht shenja të vdekjes nga hipotermia, por hipotermia nuk kishte më kuptim. Në të vërtetë, provat nuk kishin fare kuptim. Një trup kishte dëshmi të një traume me forcë të ashpër në përputhje me një sulm brutal; një tjetër kishte djegie të shkallës së tretë; njëri kishte vjellë gjak; njërit i mungonte një gjuhë dhe disa nga veshjet e tyre u gjetën të jenë radioaktive.

Teoritë që përfshinin përfshijnë ndërhyrjen e KGB-së, mbidozë droge, UFO-t, anomalitë e gravitetit dhe versionin rus të Yeti. Kohët e fundit, një regjisor paraqiti një teori që përfshinte një fenomen të tmerrshëm, por real të quajtur “infrasound”, në të cilin era ndërvepron me topografinë për të krijuar një zhurmë të tmerrshme që mund të shkaktojë ndjenja të forta të vjelle, paniku, tmerri, dridhjet, nervozizmi, shkalla e ngritur e rrahjeve të zemrës, dhe vështirësitë në frymëmarrje.

I vetmi konsensus mbetet që të gjitha ato që ndodhin përfshinin një forcë dërrmuese dhe ndoshta “çnjerëzore”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë