Loading…

Ministrja Hajdari në takim me delegacionin kroat, bisedojnë për bashkëpunim

  • 28/01/2023 | 21:00

Ministrja Hajdari në takim me delegacionin kroat, bisedojnë për bashkëpunim

Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, ka zhvilluar një takim zyrtar me ministrin për Ekonomi dhe Zhvillim të Qëndrueshëm, Davor Filipović dhe kolegë të delegacionit qeveritar kroat.


Hajdari tha se në këtë takim të pranishëm ishin edhe zv. ministri Mentor Arifaj dhe ambasadori Martin Berishaj.

“Në këtë takim diskutuam mundësitë për intensifikimin e bashkëpunimit ekonomik, përfshirë turizmin dhe bashkëpunimin institucional me shkëmbimin e praktikave të mira në zhvillim të sektorëve ekonomik dhe proceseve për reforma institucionale për integrim me të shpejtë në Bashkimin Evropian”, tha ajo.

Sipas saj, delegacioni kroat shprehën vullnetin dhe gadishmërinë për rritjen e bashkëpunimit ekonomik, duke ofruar përkrahjen politike dhe insitucionale në proceset e Kosovës drejt Integrimeve Evropiane.

“Me qeverisjen e mirë demokratike, reformat institucionale me avancimin e politikave dhe ligjeve për një ambient të përshtatshëm për të bërit biznes, po rritet besimi për bashkëpunime ekonomike me investime në Republikën e Kosovës, me vende të reja të punës dhe përmirësimin e bilancit tregtar”, shkroi tutje ajo.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë