Loading…

Ministrja e Mjedisit thotë se po punojnë për krijimin e një fondi ekologjik

  • 30/01/2018 | 23:18

Ministrja e Mjedisit thotë se po punojnë për krijimin e një fondi ekologjik

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Albena Reshitaj ka folur rreth ndotjes së ajrit në Prishtinë.


Reshitaj tha se taksa ekologjike e cila paguhet për regjistrimin e veturave duhet të shkojë në një fond ekologjik, i cili, sipas saj, do të duhej të përdorej për mbrojtjen e mjedisit.

Mirëpo ministrja tha se kjo taksë ekologjike që paguhet nga qytetarët tek ne shkon në ministrinë e Financave, dhe pastaj atje ndahet.

Ministrja tha se janë duke punuar për krijimin e një fondi ekologjik që do t’i ndihmonte Ministrisë së Mjedisit.

“Shtetet e zhvilluara e kanë mundësi që çdo kontratë të madhe të nënshkruar, 30 për qind ose 20 për qind shkojnë për mjedisin, pra shkojnë në fondin e Ministrisë së Mjedisit”, tha Reshitaj.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë