Loading…

Ministria harron pikat e karburantit në autostradën ‘Ibrahim Rugova’

  • Nga

  • 25/01/2017 | 15:02

Ministria harron pikat e karburantit në autostradën ‘Ibrahim Rugova’

Kemi hyrë në vitin e katërt që nga përfundimi i Autostradës “Ibarhim Rugova” dhe ende nuk ka asnjë pikë karburanti përgjatë gjithë autostradës 78 kilometërshe, shkruan gazetametro.net.


Edhe pse shenjat sinjalizuese janë vendosur para shumë kohe, aty edhe sot vazhdon të mos këtë pompa të derivateve e objekte pushimi, ndërsa zyrtarë nga Ministra e Infrastrukturës vazhdojnë të heshtin, duke mos bërë asnjëherë të ditur për publikun se cilat janë arsyet e mungesës së pikave të karburanteve.

1Vendi i ndarë për pikat e karburantit

Gazeta Metro, ka tentuar të marr përgjigje për arsyen e mungesës se pikave të karburantit nga  Ministria e Infrastrukturës, por ka qenë e kotë. Krejt ajo çka kanë thënë zyrtarë nga kjo ministri është së përgjatë trasesë se Autostradës janë 4 lokacione për shërbime, te cilat planifikohet te ipen me koncesion dhe ku do te ndërtohen pikat e karburantit me objekte përcjellëse.

pikat-e-karburantit
Vendi i ndarë për pompa karburant përgjatë autostradës

Kjo autostradë është punuar sipas standardeve TEM’it (Trans European Motorway), dhe ishte përfunduar më 26 nëntor 2013.

Autostrada Prishtinë – Vërmicë që mban emrin e presidentit të ndjerë, Ibrahim Rugova, kishte filluar të ndërtohet në prill të vitit 2010. Kostoja e autostradës ka qenë një nga çështjet më të diskutuara në Kosovë, nga shoqëria civile, partitë opozitare dhe ekspertë të çështjeve ekonomike, shkruan gazetametro.net.

Ishte konsideruar se kontrata e këtij projekti nuk kishte qenë transparente, ndërsa çmimi ishte konsideruar i lartë.

U patën dhënë çmime të ndryshme për këtë projekt. Ishte thënë se për këtë projekt Qeveria do të paguajë mbi 1 miliard euro. Por, zyrtarisht ishte thënë se kostoja përfundimtar e autostradës është mbi 800 milionë euro./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë