Loading…

Ministria e Shëndetësisë shkel të drejtën e pacientëve

  • 07/01/2017 | 08:08

Ministria e Shëndetësisë shkel të drejtën e pacientëve

Ka 13 vjet që Kosova ka në letër ligjin që parasheh kompensimin material të pacientëve, të cilët dëmtohen nga neglizhenca e profesionistëve shëndetësorë.


Por ky ligj asnjëherë nuk është zbatuar.

Kompensimi i pacientëve është i garantuar me Ligjin për të drejtat dhe përgjegjësitë e qytetarëve në kujdesin shëndetësor që nga viti 2004 (38/2004).

Institucionet shëndetësore jo që nuk e kanë kompensuar materialisht asnjë pacient, por as që e kanë krijuar fondin për kompensime të pacientëve, edhe pse ligji i obligon.

Shteti nuk ua kompenson pacientëve dëmin, edhe pse gabimet profesionale konstatohen nga Komiteti Profesional i Ministrisë së Shëndetësisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë