Loading…

Ministria e Punës akuzohet për shkelje të Ligjit

  • 18/02/2017 | 22:39

Ministria e Punës akuzohet për shkelje të Ligjit

Lirim Krasniqi nga Prizreni, akuzon Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale për shkelje të Ligjit për shërbimin civil, si dhe Rregullores për procedurat e rekrutimit në shërbimin civil.


Nëntorin e vitit të kaluar, Krasniqi kishte konkurruar në pozitën “Zyrtar për Koordinim dhe Komunikim në procesin e marrëveshjeve”, në Departamentin e Integrimeve Evropiane dhe Koordinim të Politikave.

Ai pretendon se i është bërë e padrejtë, pasi, sipas tij, ministria në fjalë nuk e ka njoftuar për rrjedhën e konkursit për çfarë është e obliguar me ligj.

Krasniqi ka dyshimet e tij, se diçka nuk ka shkuar në rregull me këtë konkurs.

Mirëpo, në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, thonë se të gjitha veprimet e tyre janë në pajtim me ligjet në fuqi.

Sekretari i kësaj ministrie, Izedin Bytyçi, sqaron se kjo nuk është pozitë e rregullt dhe nuk i nënshtrohet Ligjit për shërbimin civil. Sipas tij, të punësuarit me këto marrëveshje nuk e gëzojnë statusin e shërbyesit civil.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë