Loading…

Ministria e Arsimit organizon prova për testin Pisa

  • 19/04/2017 | 22:45

Ministria e Arsimit organizon prova për testin Pisa

Ministria e Arsimit ka filluar organizimin e provave për testin Pisa, që do të mbahet në disa shkolla të Kosovës. Lajmin për këtë e ka bërë të ditur zëvendësministri, Mevludin Krasniqi në një postim në Facebook.


Ai ka treguar se pilotimi organizohet nga data: 19.04.2017 deri më 28.04.2017.

Ky është postimi i plotë i Krasniqit në Facebook:

Veprojmë sot, edhe për nesër!

Hapi i radhës, Pilotimi i testit PISA 2018.

Me qëllim të parapërgatitjeve, pëmirësimit dhe domosdoshmërisë për ngritje të cilësisë, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknilogjisë/ Divizioni për Vlersim Standarde dhe Monitorim kanë planifikuar realizimin e pilotimit të Testit PISA 2018.

Pilotimi organizohet nga data: 19.04.2017 deri më 28.04.2017.

Me rastesi(short) janë përzgjedhur për pilotim: në 17 komuna , 43 shkolla. Shkollat do të përfaqësohen me 53 nxënës, testit në këtë projekt do t’i nënshtrohen 2279 nxënës.

Komunat, shkollat dhe numri i nxënësve janë paraqitur në tabelën vijuese:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë