Loading…

Ministria Britanike e Mbrojtjes: Rusia humbi 8 aeroplanë luftarakë në sulmin e Krimesë

  • 12/08/2022 | 12:19

Ministria Britanike e Mbrojtjes: Rusia humbi 8 aeroplanë luftarakë në sulmin e Krimesë

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se të paktën pesë aeroplanë luftarakë rus -bombardues Su-24 dhe tre me shumë funksione Su-30 janë shkatërruar ose dëmtuar rëndë nga shpërthimet në aeroportin e Krimesë.


Thuhet se shpërthimet janë shkaktuar pothuajse me siguri nga shpërthimi i një magazine municioni të pambikëqyrur dhe ende nuk dihet shkaku i vërtetë i shpërthimeve.

Zona qendrore e shpërndarjes së Saky pësoi dëme të rënda, por aeroporti ka të ngjarë të jetë ende funksional.

Humbja e tetë aeroplanëve luftarakë përfaqëson një pjesë më të vogël të flotës totale të tyre që ka në dispozicion Rusia.

Sidoqoftë, Saky u përdor kryesisht si bazë për aeroplanët e Flotës së Detit të Zi të Marinës Ruse.

Aftësia e aviacionit detar të flotës tani është dobësuar ndjeshëm.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë