Loading…

Ministri Shala funksionalizon objektet e MTI-së

  • 09/10/2018 | 10:13

Ministri Shala funksionalizon objektet e MTI-së

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala ka marrë vendimin e dytë të rëndësishëm që nga fillimi i punës së tij javën e kaluar.

Shala ka vendosur fillimisht Agjencinë e Metrologjisë, që është në kuadër të MTI-së, ta dislokojë në objektin e kësaj ministrie në Bërnicë të Prishtinës, më pas edhe dy agjenci të tjera,- të Standardizimit dhe të Akreditimit.

Me këtë ministri ka thënë se do ketë një qendër moderne të cilësisë në Republikën e Kosovës.
Shala po ashtu e ka vizituar objektin e kësaj ministrie në Bërnicë të Prishtinës bashkë me ekipin e tij të këshilltarëve dhe kryeshefat e Agjencive të Metrologjisë, të Standardizimit dhe të Akreditimit.

Ministri Shala tha se do të marrë vendim menjëherë që këto tri agjenci të dislokohen në këtë objekt, duke shtuar se gjendja e tij nuk do të vazhdojë më kështu.
“Qeveria e Kosovës ka investuar afër 2 milionë euro dhe fatkeqësisht ka mbetur në këtë gjendje jo të mirë. Për shkak të mos kujdesit ka ardhur duke u dëmtuar çdo ditë e më shumë. Unë sot do të marrë vendim ta dislokoj këtu Agjencinë e Metrologjisë. Banka Botërore e ka përkrahur me një fond MTI-në, që ta adaptojë dhe funskionalizojë këtë objekt. Po ashtu e kam si ide ta bëj edhe dislokimin e Agjencisë së Standardizimit dhe të Akreditimit në këtë objekt dhe këtë investim të qytetarëve tonë ta bëjmë të shfrytëzueshëm”, ka thënë Shala.

Ministri Shala ka thënë se më nuk do të ketë kësi lëshimesh që të mbeten investimet në mëshirën e fatit.
“Jam shumë i vendosur që t’i çoj përpara proceset dhe mos të lejojmë kësi investimesh milionëshe të mbesin në mëshirën e fatit. Kjo nuk do të tolerohet më. Këto objekte do të menaxhohen seriozisht dhe denjësisht, si e meritojnë institucionet shtetërore të trajtohen dhe mirëmbahen”, ka thënë Shala.

Ministri Shala e ka marrë detyrën javën e kaluar dhe qysh javën e parë të punës ka marrë vendim që ta bëjë Kosovën me Tregues Gjeografikë, që do të ndikojë në rritjen e besimit të produkteve vendore.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë