Loading…

Ministri saudit: Ne do bëjmë gjithçka për tu mbrojtur nga Irani

  • 22/09/2019 | 16:42

Ministri saudit: Ne do bëjmë gjithçka për tu mbrojtur nga Irani

Ministri Saudit për punët e jashtme ka thënë se vendi i tij do të bëjë gjithçka që duhet për tu mbrojtur kundër Iranit, transmeton Gazeta Metro.


Ministri Saudit i Shtetit për Punë të Jashtme Adel al-Jubeir konfirmoi gjithashtu se Arabia Saudite është duke u konsultuar me Mbretërinë e Bashkuar në lidhje me mbështetjen ushtarake.”Ne kemi një përgjegjësi për të mbrojtur vendin tonë dhe për të siguruar që asnjë dëm të mos vijë në vendin tonë dhe popullin tonë”, tha ministri.

“Dhe kështu do të bëjmë gjithçka që duhet për të parandaluar vendin tonë të durojë dëmet. Përgatitja për luftë? Lufta është gjithmonë opsioni i fundit.”

Fjalët e tij erdhën ndërsa Komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit Maj-Gjeneral Hossein Salami tha për mediat shtetërore iraniane: “Gatishmëria jonë për t’iu përgjigjur çdo agresioni është përfundimtar. Ne kurrë nuk do të lejojmë që një luftë të ndodh në tokën tonë. Ne do të ndjekim çdo agresor, dhe do vazhdojmë deri në shkatërrimin e plotë të çdo agresori “.

Si përgjigje, z. Al-Jubeir tha: “Ne do të bëjmë gjithçka që duhet për të mbrojtur kombin tonë. Irani është angazhuar në sjellje agresive për 40 vjet. Ata kanë shkatërruar Libanin përmes Hezbollahut, ata kanë dërguar milicinë për të shkatërruar Sirinë, ata kanë milicitë në Irak, milicitë në Jemen dhe u sigurojnë atyre raketa balistike dhe dronë.

Sekretari amerikan i mbrojtjes Mark Esper konfirmoi që Donald Trump ka autorizuar vendosjen e forcave amerikane në rajon, por ai theksoi se ata ishin atje në një natyrë mbrojtëse.”Presidenti ka aprovuar vendosjen e forcave amerikane, të cilat do të jenë në natyrë mbrojtëse dhe kryesisht të përqendruara në mbrojtjen ajrore dhe raketore,” tha ai.”Ne gjithashtu do të punojmë për të përshpejtuar shpërndarjen e pajisjeve ushtarake në Mbretërinë e Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe për të rritur aftësinë e tyre për t’u mbrojtur.”

Ndërsa Mbretëria e Bashkuar nuk ka konfirmuar ndonjë prezencë të shtuar ushtarake në rajon, z. Al-Jubeir tha që konsultimet po zhvilloheshin. Ai është në Londër pas Asamblesë së Përgjithshme të KB në Nju Jork.

“Mbretëria e Bashkuar gjithashtu ka qenë një nga aleatët tanë më të fortë kur bëhet fjalë për sigurinë. Ne jemi në konsultime me Mbretërinë e Bashkuar në këtë fushë,” tha ai./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë