Loading…

Ministri izraelit: Shikoni çfarë i kanë bërë Kosovës, SHBA, Rusia e BE

  • 25/01/2017 | 23:21

Ministri izraelit: Shikoni çfarë i kanë bërë Kosovës, SHBA, Rusia e BE

Ministri i mbrojtjes, Avigdor Lieberman, i njohur për retorikën e tij të ashpër, nuk ka hezituar të kritikojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Rusinë dhe BE’në, sipas tij për krijimin e konflikteve nëpër botë.


Ai ka përmendur rastet, si Kosovën, Bosnjen, Qipron, Irakun e Afganistanin, të cilat sipas tij kanë ngelur kriza të pazgjidhura, për fajin e këtyre fuqive botërore.

Izraeli sipas tij, nuk do të pranojë që këto fuqi të veprojnë njejtë edhe në konfliktin izraelito-palestinez.

“Përpjekjet e tyre ishin të kota. E gjithë bota është zhytur në divizione: Shiko Kosova, Bosnja, Qipron, Irakun, Afganistanin … ndërhyrje e tepërt e fuqive të mëdha, sidomos ato nga Evropa, është shumë shqetësuese. Në asnjë mënyrë nuk kontribuojnë në zgjidhjen, por vetëm të komplikojë situatën. Kushdo që dëshiron të ndihmuar në zgjidhjen e konflikteve tona, le të parë harroni”, tha Ministri i Mbrojtjes, sipas “The Times e Izraelit”, përcjell gazetametro.net.

Avigdor Liberman, ministri i mbrojtjes së shtetit të Izraelit, ka deklaruar se ushtrinë e vendit të tij asgjë nuk do të mund t’a ndalojë kundër armiqve të saj.

Nuk do të ndalemi derisa të mposhtim armiqët tanë në konfliktet e ardhshme.-tha Liberman në një konferencë në Tel Aviv.

Liberman njihet si aleat i vjetër i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, tha se nuk i intereson se ku do të shpërthejë konflikti i ardhshëm, por ai gjithashtu theksoi se forcat Izraelite do të godasin me fuqi të plotë armikun.

Ministri Lieberman njihet për retorikën e tij të ashpër, me ç’rast ai nuk hezitoi t’i kritikonte Shtetet e Bashkuara të Amerikës , Rusinë dhe BE’në.

“Përpjekjet e tyre për të ndërhyrë në konfliktin Izraelito-Palestinez ishin të kota. E gjithë bota është e zhytur në konflikte: shikoni Kosovën, Bosnjën, Qipron, Irakun, Afganistanin.. ndërhyrjet e fuqive të mëdha e sidomos ato nga Evropa janë shumë shqetësuese sepse ato në asnjë mënyrë nuk kontribojnë në zgjidhjen e situatës por vetëm në komplikimin e saj. Kushdo që don të ndihmojë në zgjidhjen e konflikteve tona, thjeshte le të harron se një gjë e tillë do të ndodhë!“, ka thënë Liberman. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë