Loading…

Ministri Ismajli: Fajtor për gjendjen në shëndetësi është PDK’ja, se ia la të udhëheqë me të LDK’ja

  • 12/11/2018 | 21:51

Ministri Ismajli: Fajtor për gjendjen në shëndetësi është PDK’ja, se ia la të udhëheqë me të LDK’ja

Për shëndetësinë është diskutuar sonte në Puls të KTV-së, ku i pari i ekzekutivit të këtij dikasteri, Uran Ismajli, është ballafaquar me deputetë të opozitës.


Naser Rugova i LDK-së, ia ka kujtuar ministrit Ismajli se në Kosovë janë së 280 mjekë, të cilët nuk po arrijnë të gjejnë punë.

Besa Baftiu e PSD-së, thotë se janë shumë premtime që Uran Ismajli nuk i ka mbajt.

“Pritet në rend për proteza ortopedike, pritet për oftalmologji në kardiokirurgji, ka premtuar për spital të qytetit ka premtuar për sigurime shëndetësore për startim në fund të vitit të 2018 edhe s’ka asgjë”.

Nga ana tjetër, ministri Uran Ismajli ka thënë se sot megjithatë nuk pritet për stentime dhe kardiokirurgji.

“Sot që 60% të sëmundjeve janë të zemrës dhe nuk pritet, e kemi prioritet ortopedinë dhe oftalmologjisë”, ka thënë Ismajli. Ai me ironi ka thënë se fajtor për këto 20 vjet, për gjendjen në të cilën është shëndetësia është PDK-ja.

“Se ja kemi lënë në dorë udhëheqjen LDK-së”, ka thënë ai, duke akuzuar se në kohën e menaxhimit nga kjo parti për barna janë shpenzuar 7 milionë euro më shumë.

Ismajli më pas ka thënë se duhet të bëhen bashkë të gjithë vetëm që LDK-ja të mos e udhëheqë shëndetësinë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë