Loading…

Ministri i Haradinajt doli para gjykate, por shtyhet seanca

  • 25/01/2018 | 09:44

Ministri i Haradinajt doli para gjykate, por shtyhet seanca

Gjykimi i ministrit Valdrin Lluka u shty për kohë të pacaktuar, ngase mungoi e akuzuara tjetër e këtij procesi Eliana Naka.


Për shkak të mungesës së të akuzuarës Eliana Naka, u shty për kohë të pacaktuar seanca ndaj saj dhe ministrit të Zhvillimit Ekonomik Vladrin Lluka. Lluka e Naka akuzohen për konflikt interesi.

Shtyrjen e gjykimit deri në muajin mars e kërkoi Teuta Zhinipotoku, avokatja e Nakës, duke e arsyetuar kërkesën për shtyrje me gjendjen jo të mirë shëndetësore të të mbrojturës së saj.

Pas kësaj kërkese gjyqtari Hamdi ibrahimi kërkoi mendimin e palëve nëse duhet të shtyhet seanca, apo të veçohet procedura ndaj Nakës.

Prokurorja e shtetit Habibe Salihu propozoi që të shtyhet shqyrtimi gjyqësor pas muajit mars kur pritet që e akuzuara të jetë në gjendje ta përcjellë shqyrtimin gjyqësor.

Habibe Salihu tha se shtyrja për disa muaj nuk ndikon në efikasitetin e trajtimit të rastit.

Artan Qerkini, avokat i Valdrin Llukës tha se Nakës i duhen edhe tre- katër muaj për rikuperim pas muajit mars që ajo ta marrë veten.

Qerkini konstatoi se kërkesa për veçim të procedurës nuk e dëmton procesin.

“Provat mund të lexohen më dy raste të ndara pa e dëmtuar aspak procedurën. Aq më pak kur i mbrojturi im është ministër dhe dëshiron që sa më parë t’i jap epilog këtij rasti”, tha Qerkini.

Por gjykata megjithatë vendosi që gjykimi të shtyhet. Lluka e Naka u deklaruan të pafajshëm në seancën e 18 dhjetorit 2017.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë