Loading…

Ministri Hamza refuzon rritjen e pagës së Kryeministrit

  • 30/01/2018 | 18:51

Ministri Hamza refuzon rritjen e pagës së Kryeministrit

Ministri i Financave, Bedri Hamza ka vendosur të mos e zbatojë vendimin e qeverisë për rritjen e pagave.

Ky hap vjen vetëm një ditë pas daljes konstatimit të Agjencisë Kundër Korrupsionit se vendimi i marrë nga ekzekutivi është i kundërligjshëm, njofton Klan Kosova.

Vendimi i Kryeministrit Haradinaj për rritje pagash të të gjithë kabinetit të tij shkaktoi reagime dhe polemika të shumta nga zyrtarët.

Ky vendim përfshin edhe pagën e Kryeministrit Ramush Haradinaj. Kujtojmë që shefi i qeverisë në këtë rritje pagash e kishte përfshirë edhe veten, pasi me vendim e kishte rritur pagën për gati 100 përqind, nga 1,300 në 2,950.

Vendimi i Hamzës vjen pasi Agjencia Kundër Korrupsion vendosi që vendimi për rritjen e pagave është i jashtëligjshëm.

‘Zyrtarët e lartë publikë (kryeministri, zv.kryeministrat, ministrat dhe zv.ministrat) që kanë votuar këtë vendim kanë vepruar në kundërshtim me Ligjin për Parandalimin e Konfliktit të Interesit, konkretisht me konfliktin e interesit ‘rast për rast’, dispozitat e caktuara që rregullojnë ‘Veprimet e ndaluara për zyrtarin e lartë’, si dhe me shumicën e dispozitave që përcaktojnë ‘Parimet e veprimit dhe mosveprimit të zyrtarit të lartë publik’, thuhet në opinionin e AKK’së.

http://gazetametro.org/konfirmohet-haradinaj-shkeli-ligjin-kur-rriti-rrogen-e-tij/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë