Loading…

Ministri francez: Gjithçka është gati që Rusia ta pushtoj Ukrainën

  • 15/02/2022 | 08:51

Ministri francez: Gjithçka është gati që Rusia ta pushtoj Ukrainën

Ministri i Jashtëm i Francës, tha të hënën se gjithçka ishte në vend që forcat ruse të pushtonin shpejt në Ukrainë, duke shtuar se Evropa është e gatshme të vendosë sanksione masive nëse kjo ndodh, transmeton Gazeta Metro.


“Nëse pyetja është nëse ka elementë në vend që të ketë një ofensivë të madhe nga forcat ruse në Ukrainë, atëherë po është e vërtetë. Është e mundur dhe shpejt,” tha Jean-Yves Le Drian.

Ai tha se vlerësimi ndahej nga Parisi dhe aleatët e tij, megjithëse ai tha se asgjë nuk tregonte se presidenti rus Vladimir Putin e kishte marrë atë vendim.

Dy burime diplomatike evropiane thanë se Shtetet e Bashkuara u kishin thënë aleatëve të saj të premten e kaluar se një skenar ishte se Moska mund të nisë një ofensivë këtë të mërkurë.

Kur u pyet nëse sanksionet do të ishin gati për një sulm rus, Le Drian tha se ishte kështu dhe ato do të ishin masive edhe nëse do të kishin një efekt bumerang në Evropë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë