Loading…

Ministri bullgar: Kosova ka kërkuar nga ne vaksina antiCOVID

  • 03/06/2021 | 15:10

Ministri bullgar: Kosova ka kërkuar nga ne vaksina antiCOVID

Ministri i Shëndetësisë Stojko Katsarov tha se Sofja zyrtare kishte marrë kërkesa nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Kosova dhe Bosnjë dhe Hercegovinë, shkruan Gazeta Metro.


Bulgari e ka në plan të dhurojë 150.000 vaksina kundërCOVID-19 për Ballkanin Perëndimor.

“Ideja është që të shpërndahen deri në 150.000 doza midis vendeve tona fqinje në Ballkanin Perëndimor,” tha Katsarov.

Ktsarov tha se Bullgaria dëshiron të dhurojë kryesisht vaksina AstraZeneca.

Presidenti bullgar Rumen Radev tha javën e kaluar se Sofja ka në plan të dhurojë sasi të konsiderueshme të vaksinave për Maqedoninë Veriore, kujton Reuters, të cilën agjencia vlerëson se mund të ndihmojë në përmirësimin e marrëdhënieve të tensionuara midis dy vendeve, të cilat u prishën nga vetoja e Bullgarisë në bisedimet e Maqedonisë Veriore për aderim në BE.

Bullgaria ka nivelet më të ulëta të vaksinimit në BE, por Katsarov thotë se vendi i tij ka rënë dakord për 13 deri në 14 milionë doza nën një skemë evropiane të shpërndarjes së vaksinave deri në fund të vitit dhe mund të përballojë të ndihmojë vendet e tjera./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë