Loading…

Miliarderi ukrainas padit Rusinë për humbjet e shkaktuara nga lufta

  • 27/06/2022 | 22:04

Miliarderi ukrainas padit Rusinë për humbjet e shkaktuara nga lufta

Njeriu më i pasur i Ukrainës, Rinat Akhmetov, ka ngritur një padi kundër Rusisë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ), duke kërkuar kompensim për humbjet e shkaktuara nga pushtimi i Moskës në Ukrainë.”


Kompania e Akhmetovit, “System Capital Management” (SCM) tha në një deklaratë më 27 qershor se manjati kishte humbur miliarda dollarë në biznes që kur Rusia filloi luftën më shumë se katër muaj më parë.

“Si pronar i Azovstalit dhe shumë objekteve të tjera industriale që janë shënjestruar nga forcat e armatosura pushtuese ruse, zoti Akhmetov kërkon të sigurohet që Rusia të mbahet përgjegjëse për shkatërrimin që po bën në të gjithë Ukrainën”, thuhet në deklaratë.

Trupat ruse morën nën kontroll fabrikën e çelikut Azovstal në qytetin port juglindor të Ukrainës, në Mariupol, në maj, pas një rrethimi që zgjati javë të tëra, ndërsa luftëtarët ukrainas rezistonin brenda fabrikës gjigante.

Akhmetov po kërkon gjithashtu një urdhër nga gjykata që “të parandalojë Rusinë nga përfshirja në bllokada, plaçkitje, devijime dhe shkatërrime të mëtejshme të grurit dhe çelikut” të prodhuar nga kompanitë e tij, thuhet në deklaratë.

“E keqja nuk mund të mbetet e pandëshkuar. Krimet e Rusisë kundër Ukrainës dhe popullit tonë janë skandaloze dhe fajtorët duhet të mbahen përgjegjës,” tha Akhmetov.

Në deklaratë shkruhej se Akhmetov po kërkonte kompensim nga Rusia për “shkeljen e të drejtave të tij pronësore”. Ai tha gjithashtu se ndërsa shuma e saktë e dëmeve nuk mund të vlerësohet ende, “parashikohet Federata Ruse i detyrohet zotit Akhmetov miliarda dollarë për shkeljen e të drejtave të tij të njeriut.”

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me padinë e Akhmetov, u tha gazetarëve në Moskë se Rusia nuk ishte më nën juridiksionin e GJEDNJ-së, e cila ndodhet në Strasburg, Francë.

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi më 11 qershor një ligj sipas të cilit Rusia nuk do të ndjekë vendimet e GJEDNJ-së të marra pas 15 marsit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë