Loading…

Mijëra çeçenë të Putinit nisen për në Ukrainë

  • 25/02/2022 | 15:24

Mijëra çeçenë të Putinit nisen për në Ukrainë

Gazetari nga Kanadaja Neil Hauer, i cili ne fokus e ka rajonin e Kaukazit, Rusinë dhe Ukrainën ka publikuar një video ku shihen shumë ushtarë çeçen, të cilët, sipas tij, po përgatiten për të shkuar në Ukrainë në kuadër të ushtrisë ruse, shkruan Gazeta Metro.


Ata shihën dukë u përgaditur për të iu bashkangjitur forcave ruse në qytetin më të madh të Çeçenisë.

“Një video tjetër nga Grozni i Çeçenisë, që më është dërguar sot nga një burim lokal. Mijëra forca qeveritare çeçene shtesë duke u dërguar në Ukrainë si pjesë e forcës pushtuese ruse”, thuhet në postim.

Më parë Rusia ka dërguar personel ushtarak me pjestarë çeçen për të pushtuar kryeqytetin Kyiev, ne qëllim për të kapur dhe eleminuar presidentin ukrainas Vlodymyr Zelenskyy.

Dje ishte raportuar se trupa çeçene të Kadyrovsky, vasalit të Putin, që kishin hyrë në betejë dhe e kishin pësuar keq./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë