Loading…

Mësimdhënësit nuk përjashtojnë mundësinë për grevë

  • 21/01/2017 | 17:25

Mësimdhënësit nuk përjashtojnë mundësinë për grevë

Kryesia SBASHK-ut ka mbajtur takim me përfaqësuesit e saj nga të gjitha komunat e Kosovës dhe të universiteteve, për të debatuar lidhur me angazhimet për ndryshimin në Projektligjin për pagat, pasi që është thënë se Projektligji si i tillë është degradues për profesionin e mësimdhënësit.


Siç njofton SBASHK-u, pjesëmarrësit në këtë takim i kanë dhënë mbështetje të fuqishme angazhimit të kryetarit dhe kryesisë që përmes dialogut me përfaqësues të institucioneve të shtetit të Kosovës të korrigjohet ky Projektligj dhe që profesioni i mësimdhënësit të mos mbetet i pozicionuar aq ulët, por të rangohet në vend të merituar.

Përfaqësuesit e SBASHK-ut në takim kanë vendosur, që nëse nuk ka reflektim nga ministritë, atëherë ata pakënaqësinë do ta shprehin edhe përmes organizimit të veprimeve sindikale, duke mos përjashtuar grevën e përgjithshme, bëhet e ditur përmes një komunikate. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë