Loading…

Mesic nga veriu i Mitrovicës: Nuk do të ketë luftë më 

  • 13/02/2022 | 21:33

Mesic nga veriu i Mitrovicës: Nuk do të ketë luftë më 

Kureshtja e solli Stipe Mesicin në veri të Mitrovicës. Ish-presidenti i Kroacisë, në komunën e banuar me shumicë serbe, mbërriti nën masa të rrepta të sigurisë. Por ky vetë thotë se nuk ndjehet i rrezikuar.


“Kam dashur të shoh si njërën ashtu edhe Mitrovicën tjetër. Në fakt bëhet fjalë për një Mitrovicë. Po shoh se gjithçka është në rregull dhe qetë. Unë do të isha i sigurt sikur të kisha ardhur edhe vetëm këtu”, u shpreh Mesic, njofton Klan Kosova.

Politikani kroat thotë se kontrolli i plotë i shtetit të Kosovës në këtë zonë do të varet nga marrëveshja finale me Serbinë.

Ky përjashton çdo mundësi për luftë, andaj i thërret qytetarët për bashkëpunim.

“Gjithçka varet nga marrëveshja. Lufta ka lënë pasojat e saj, duhet të gjithë ta kuptojnë se luftë nuk ka dhe nuk do të ketë, dhe njerëzit duhet të bashkëpunojnë sepse vetëm kështu të gjithë do të jenë të kënaqur”, tha kroati.

Kjo është dita e dytë e qëndrimit të Mesic në Kosovë. Të shtunën, ai u prit nga tre liderët kryesorë në Prishtinë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë