Loading…

Mesazhi në shishe i shkruar nga një vajzë në Skoci, gjendet 25 vjet më vonë në Norvegji

  • 29/01/2022 | 09:48

Mesazhi në shishe i shkruar nga një vajzë në Skoci, gjendet 25 vjet më vonë në Norvegji

Një mesazh në një shishe i lëshuar nga një vajzë e re në Skoci në vitet 1990 u gjet 25 vjet më vonë nga një grua duke ecur në një plazh norvegjez me djalin e saj të vogël.


Elena Andreassen Haga tha se ajo dhe djali i saj, Eliah, ishin duke ecur në plazh në Gasvaer kur gjetën një shishe me një letër brenda.

Ata hapën shishen dhe zbuluan se shënimi ishte shkruar në vitin 1996 nga një vajzë e quajtur Joanna Buchan. Në letër thuhej se shishja ishte hedhur në ujë nga një varkë peshkimi në brigjet e Peterhead, rreth 800 milje nga vendi ku përfundoi.

Letra, e shkruar si pjesë e një projekti shkollor, përmbante opinionet e autores për shkollën, qenin e saj, arushat pelushi, “shtëpinë e saj mjaft të madhe” dhe tema të tjera.

“Meqë ra fjala, i urrej djemtë”, përfundonte letra.

Haga e gjeti shishen në vitin 2020 dhe e gjurmoi Buchan në Facebook, por ajo nuk e zbuloi kërkesën për mesazh deri këtë javë, përcjell Klankosova.tv

“Më kujtohet në mënyrë të turbullt që bëra një mesazh në një shishe në shkollën qendrore Peterhead që e dërguam Peterhead në 1996”, i tha Buchan, e cila tani punon si mjeke në Australi, për BBC Scotland.

Buchan tha se leximi i letrës ishte një dritare në mendjen e saj të re.

“Kur e lexova, vdiqa duke qeshur”, tha ajo. “Ka disa linja vërtet të bukura atje, si ajo që ishte e rëndësishme për mua në atë kohë. Do të doja t’ia tregoja mësuesve të mi të asaj kohe se e kujt do të kishte qenë ideja”.

Haga tha se ishte e lumtur që më në fund u lidh me autorin e mesazhit. Ajo tha se nuk është personi i parë në familjen e saj që bën një zbulim të tillë.

“Babai im gjeti gjithashtu një mesazh në një shishe kur ishte rreth 5 vjeç, dhe tani është 66 vjeç, kështu që ka ndodhur shumë kohë më parë, por në të njëjtën zonë”, tha ajo. “Pra, është sikur është normale që gjërat të lahen në breg, por nuk ndodh shpesh që të gjesh diçka me këtë lloj rëndësie”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë