Loading…

Mesazh për Biden? Vrasja e mistershme e njërit nga liderët e Al Kaidës, dhe pohimi pas disa muajsh vë në pah gjëra të pathëna

  • 18/11/2020 | 09:10

Mesazh për Biden? Vrasja e mistershme e njërit nga liderët e Al Kaidës, dhe pohimi pas disa muajsh vë në pah gjëra të pathëna

Një udhëheqës i lartë i Al Kaidës, i cili ndodh të jetë një kunat i largët i Osama Bin Laden, u vra në gusht të këtij viti. Por vdekja e tij sapo është zbuluar, transmeton Gazeta Metro.


“Al Kaida humbet një nga udhëheqësit e saj më me përvojë në vrasjen misterioze në Teheran”, tha një titull i CNN më shumë se tre muaj pas vrasjes së një burri të quajtur Abu Mohammed al-Masri, emri i vërtetë i të cilit është Abdullah Ahmed Abdullah. Raporti i CNN gjithashtu mbarti një foto bardh e zi të Abdullahut, emri i koduar i të cilit duket të jetë Masri, sipas medias kryesore amerikane.

Sipas burimeve të ndryshme, ai ishte një operator i lartë i Al Kaidës, por iranianët kanë mohuar me forcë se vrasja e pretenduar kishte lidhje me grupin ekstremist. Teherani, megjithatë, pohon se personi i vrarë ishte në fakt i lidhur me Hezbollah, një grup Shia i mbështetur nga Irani në Liban.

Media perëndimore ka kryer gjithashtu raporte që sugjerojnë se Masri u vra nga agjentët izraelitë në emër të autoriteteve amerikane.

“Asgjë më shumë nga ajo që ju tashmë mund të dini, [atentati] ndodhi në verë, një ditë pas shpërthimit të portit të Bejrutit dhe ne dëgjuam që personi ishte dikush i lidhur me Hezbollahun sipas disa burimeve anonime,” tha një reporter i lartë në Agjencinë Iraniane, një media e financuar nga shteti.

Irani pohoi se personi i vrarë nuk kishte asnjë lidhje me Al Kaidën, por së pari e identifikoi atë si një mësues libanez të historisë me një emër, Habib Daëood. Që nga ajo kohë, ata as nuk e kanë konfirmuar emrin dhe as nuk janë bashkuar me të kur i referohen çështjes.

Ajo që dihet, megjithatë, është se vrasja ndodhi më 7 gusht në një rrugë ku jeton familja e udhëheqësit të lartë të milicisë Shia të Irakut, Abu Mahdi al Mohandes. Mohandes u vra nga një operacion amerikan së bashku me gjeneralin legjendar të Iranit Qassem Soleimani në fillim të këtij viti, transmeton Gazeta Metro.

Pavarësisht se kanë teori të ndryshme në lidhje me vrasjen, të gjitha palët, përfshirë amerikanët, izraelitët dhe iranianët, po flasin për të njëjtin person – Abdullah Ahmed Abdullah, ose për të shkuar me emrin e tij të koduar, Masri, sipas Karimkhan.

Në të vërtetë, Masri ishte një operator i lartë me origjinë Egjiptiane i Al Kaidës.

Por pse u zbulua vrasja e tij kaq vonë? Një mesazh i fshehtë për Biden?

Sipas burimeve të disa mediave në Izrael dhe burimeve të TRT World në Iran, të dy shtetet e perceptojnë raportimin e vonë të vdekjes së Masri si një shenjë paralajmëruese për Biden për mos përpjekjen për t’iu afruar Iranit.

“Nëse ata (inteligjenca izraelite) e bënin atë me të vërtetë për SHBA, sigurisht që Donald Trump do ta kishte përdorur atë para zgjedhjeve. Por ai nuk e bëri, ”thotë Karimkhan.

Siç e pyeti gazetari iranian, ende duket e vështirë të shpjegohet pse Trump nuk e ka përdorur vrasjen nëse është bërë nga një operacion i përbashkët Izrael-SHBA.

“Kështu që unë shoh pak propagandë në këtë pretendim të fundit. Ndoshta Izraeli dëshiron të bëjë më shumë presion mbi Iranin, mbase kjo është për shkak të shqetësimeve të tyre të reja rreth presidencës’’ thotë Karimkhan.

Një raport i fundit i Haaretz konfirmon rrëfimin e Karimkhan.

“Sipas burimeve të inteligjencës në Izrael, zbulimi i vrasjes së Abdullah Ahmed Abdullah, i njohur gjithashtu si Abu Mohammed al-Masri, ka për qëllim t’i përcjellë një mesazh Presidentit të zgjedhur Biden, i cili synon të rinovojë negociatat me Iranin,” tha Izraeli raporti i gazetës.

“Izraeli dëshiron ta portretizojë Teheranin si një inkubator terror për organizatën që ishte përgjegjëse për sulmet e 11 shtatorit,” shtoi raporti.

Vrasja ekspozon një marrëdhënie misterioze midis Iranit, një vend me shumicë Shiite dhe Al Kaedës, një organizatë e dominuar nga sunitët. Teherani ka aleat me Uashingtonin kundër Daesh, i cili e quante veten Al Kaeda në Irak para se të ndahej nga grupi dhe e ka konsideruar Al Kaidën si armikun e saj, transmeton Gazeta Metro.

Sidoqoftë, Masri, një veteran i profilit të lartë të Al Kaidës, një i afërm i Bin Laden, e thirri Iranin në shtëpi për gati dy dekada. Vajza 27-vjeçare e Masri, Maryam, e cila ishte martuar me djalin e Laden Hamza në Teheran në 2005, u vra gjithashtu në sulmin e gushtit. Hamza dyshohet se u vra në një sulm të mëparshëm – megjithatë koha e vdekjes së tij ende po diskutohet.

“Kjo ekspozon regjimin në Iran si një që siguron një strehë për organizatën që është më e rëndësishmja për Shtetet e Bashkuara,” tha një ish zyrtar i lartë izraelit i mbrojtjes për Haaretz.

Irani mohon çdo marrëdhënie me Al Kaidën. Një zyrtar i lartë i ministrisë së jashtme akuzoi SHBA dhe Izraelin se po përpiqen “ta lidhin Iranin me grupe të tilla duke gënjyer dhe duke dhënë informacion të rremë në media në mënyrë që të shmangin përgjegjësinë për aktivitetet kriminale të këtij grupi dhe grupeve të tjera terroriste në rajon”./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë