Loading…

Mendoi se ishte një vezë gjigante, shkencëtarët nuk u besonin syve çfarë kishte gjetur fermeri

  • 10/06/2017 | 13:33

Mendoi se ishte një vezë gjigante, shkencëtarët nuk u besonin syve çfarë kishte gjetur fermeri

 

Mendoi se ishte një vezë gjigante, shkencëtarët nuk u besonin syve çfarë kishte gjetur fermeri.


Antonio Nievas zotëron një fermë jo shumë të madhe në Argjentinë, megjithatë ajo që ka zbuluar në kanalimiet e ujërave e ka lënë pa fjalë. Një vezë gjigante, e zezë dhe me strukturë shkëmbore. AI besonte se ksihte gjetur një vezë dinozauri por jo.

Një ekip shkencëtarësh nxituan për në vendngjarje pasi fermeri ngriti alarmin dhe e papritura e tyre ishte edhe më e madhe. Kjo nuk ishte një vezë dinozauri, por një mbetje fosile e një gliptondonti. Gliptodonte ishte një kafshë prehistorike që dukej si një Armadillo gjigant.

Resto de un supuesto caparazón de un Gliptodonte encontrado en un arroyo de Carlos Spegazzini. Foto. Maxi Failla

Ajo është konsideruar si një specie që është zhdukur gjatë epokës së Akullnajave, rreth 10,000 vjet më parë, por si është e mundur që një mbetje e saj t’i ketë rezistuar kohës.

Me sa duket ajo që ka gjetur Antonia dhe siç thanë ekspertët më pas ishte një mbetje që i përkiste një të mituri të kafshësh në fjalë.

Gjetja e Antonios edhe pse nuk doli ajo që priste, rezultoi një zbulim shumë i rëndësishëm për shkencën dhe paleontologët janë shumë të ngazëllyer për studimin që do i bëjnë kësaj mbetjeje prehistorike.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë