Loading…

Megjithatë dikush ia pa hajrin: Miliarderët u pasuruan edhe më shumë në kohë pandemie

  • 07/10/2020 | 12:38

Megjithatë dikush ia pa hajrin: Miliarderët u pasuruan edhe më shumë në kohë pandemie

Teksa COVID-19 shkatërroi vendin, mbylli bizneset dhe bëri që gati 43 milion amerikanë të dilnin të papunë, të pasurit kanë përfituar dhe kanë arritur të mbushin xhepat e tyre. Me një fjalë, të pasur janë bërë edhe më të pasur, ndërsa të varfërit edhe më të varfër, shkruan Gazeta Metro.


Gjatë muajve të pandemisë, miliarderët amerikanë i kanë shtuar llogarive të tyre dhe 565 miliardë dollarë, edhe pse bota u përfshi nga një krizë e thellë.  Pasuria totale e miliarderëve tani ka shkuar në 3.5 trilionë dollarë, kjo sipas një azhurnimi të Institutit për Studime të Politikave të botuar të enjten.

Në 11 javë, nga 18 Marsi deri në 4 Qershor, pasuria totale kumulative e miliarderëve u rrit me 565 miliardë dollarë.

Jeff Bezos i Amazonës arriti vlerën e tij neto prej 36.2 miliardë dollarësh nga 18 mars. Aksionet e Amazonë filluan të rriten me 47 përqind nga niveli i ulët i raportuar në mes të marsit. Biznesi filloi të lulëzonte me miliona amerikanë të detyruar të qëndrojnë në shtëpi ndërsa vendosnin të blinin mallra në internet.

Mark Zuckerberg, bashkëthemeluesi dhe CEO i Facebook, ka parë që pasuria e tij të rritet 30.1 miliardë dollarë që nga 18 mars, zbuloi raporti IPS.

Për më tepër, Elon Musk i Tesla-së, themeluesit e Google, Sergey Brin dhe Larry Page dhe ish-drejtori i përgjithshëm i Microsoft Steve Ballmer, janë ngjitur të gjithë me 13 miliardë dollarë që nga 18 Mars, thuhet në raport./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë