Loading…

Më të lumtur nëse i shmangim këto gjëra gjatë ditës

  • 25/03/2023 | 11:24

Më të lumtur nëse i shmangim këto gjëra gjatë ditës

Ndonjëherë ndihemi keq për shkak të gjërave të zakonshme që ne bëjmë në përditshmëri.


Bright Side na tregon se çfarë duhet të shmangim në jetën tonë për të qenë të lumtur:

Qëndrojmë gjatë gjithë kohës ulur

Në ditët e sotme, të qëndruarit ulur është bërë diçka e zakonshme. Udhëtojmë me makinë, transport publik, në shtëpi qëndrojmë ulur teksa shohim TV. Pra, shumicën e kohës e kalojmë ulur dhe kjo gjë ndikon që lumturia jonë të zvogëlohet. Ajo çfarë ju sugjerojmë është të ecni 30 minuta dhe të bëni stërvitje 2 herë herë në javë.

Qëndroni vetëm në ambiente të mbyllura

Ne të gjithë e dimë se të punuarit nga shtëpia nuk kontribuon në lumturi. Gjithsesi, edhe vende të tjera si restorantet, kinematë, përgjithësisht vendet që na pëlqejnë nuk e bëjnë jetën tonë më të lumtur. Ajo çfarë duhet të bëni është të vizitoni vende të panjohura, pasi kjo gjë do t’ju lumturojë. Psikologët e quajnë “një terapi aventureske”.

Ne nuk i kushtojmë rëndësi gjërave që ndodhin pranë jush

Ndonjëherë është më e rëndësishme mënyra se si i bëjmë gjërat. Për shembull: kemi dy vajza. Njëra është e mërzitur sepse ajo duhet të pastrojë shtëpinë: ajo do të preferonte të ishte në një darkë në një restorant luksoz, por askush nuk e ka ftuar. Ndërsa vajza tjetër po pastron shtëpinë dhe është e lumtur që më në fund ka gjetur pak kohë për të bërë një pastrim, sipas revistaclass. Në rastin e parë, vajza ndihet e lodhur, ndërsa në rastin e dytë vajza ndihet më e relaksuar. Ne duhet të jetojmë të tashmen dhe të mos lemë frikërat dhe pendesat tona të na shqetësojnë kujtimet dhe përdishmerinë tonë.

E izolojmë veten nga të tjerat

Edhe nëse jeni njeri individualist, ju keni nevojë që të jeni pjesë e një grupi. Dhe ky grup nuk ka të bëjë thjesht me miqtë tanë të ngushtë dhe familjen. Nëse dëshironi të jeni vërtet të lumtur, ju duhet të jeni në kontakt me njërëzit. Sipas studimeve të fundit, kjo gjë na ndihmon të mposhtim sëmundjet, zvogëlon nivelet e stresit dhe na bën të ndihemi më të sigurt. Dhe nuk ka rëndësi se çfarë grupi ju i përkisni: mund të jetë një klub futbolli, një klub loje, çfarëdo. Ju vetëm duhet të ndiheni sikur i përkisni diçkaje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë