Loading…

‘Më shtrenjtë se në Zvicër’, qytetarët i krahasojnë çmimet në Kosovë

  • 23/01/2022 | 22:29

‘Më shtrenjtë se në Zvicër’, qytetarët i krahasojnë çmimet në Kosovë

Sipas Agjencisë së Statistikave vetëm gjatë muajit dhjetor çmimet e produkteve bazë, mishi, qumështi, perimet e lëndët djegëse janë rritur për 6.7%.


Njohësi i çështjeve ekonomike, Jakup Bellaqa, tha se në këto raste ndërhyrja minimale e shtetit do ishte e domosdoshme.

Ish-kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu, tha se shporta e qytetarit është shumë e shtrenjtë dhe në këtë drejtim duhet që të punohet më tepër në minimizimin e varfërisë. Qytetarët kanë krahasur çmimet e produkteve bazë me ato të vende të tjera evropiane.

“Më shtrenjtë se në Zvicër. Një litër vaj është 1.80, më e lira”, tha një qytetar për Klan Kosova.

Vetëm gjatë vitit 2021 janë importuar me tepër se 4 miliardë e 700 milionë euro mall.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë