Loading…

Me një lëvizje, Serbia do të mund të shkatërronte tërë kapitalin politik

  • 16/01/2017 | 18:05

Me një lëvizje, Serbia do të mund të shkatërronte tërë kapitalin politik

Në lidhje me tensionin në rritje në mes të Beogradit dhe Prishtinës, foli gazetari dhe eksperti i situatës së Ballkanit, zvicerani Andreas Ernst.

Ernst dha mendimin e tij se a do të ketë tensione në mes të Serbisë dhe Kosovës, pas ngjarjeve të fundit si ajo e trenit, arrestimin e Haradinajt dhe murin në veri të Mitrovicës. Ai tha se politikanët në pushtet duan të krijojnë tensione gjeopolitike si dhe të politikës së brendshme. Përdorimi gjeopolitik si dhe dobësia e Bashkimit Evropian, pasiguria që është shfaqur nga nadati presidencial i Trump në SHBA, politikanët duan të shohin se sa larg mund të shkojë kjo retorikë.

Andreas komentoi në lidhje me provokimet e mundshme të Serbisë për të aneksuar veriun e Kosovës, ai tha se këtë gjë nuk do t’a lejojë Beogradi ngase nuk është në interes të tyre të humbin imazhin e tyre për shkak se tashmë pothuajse tërë veriun e Mitrovicës e kontrollon Serbia, me përjashtim të pikave kufitare, siç u pa edhe me rastin e fundit të trenit të ndaluar.
Në pyetjen se çfarë duhet të bëjë Bashkimii evropian dhe përëndimi në rast të tensionimit të situatës, Ernst tha “Mendoj se do të ishte kundërproduktive për Bashkimin Evropian që t’i përgjigjet provokimeve. Vetëm kur të thene rregullat e miratuara në Bruksel atëherë duhet të veprohet.”/gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë