Loading…

Më mirë se sytliaçi: I shpejtë dhe i ëmbël, bëni një puding të shëndetshëm me oriz

  • 16/10/2021 | 14:18

Më mirë se sytliaçi: I shpejtë dhe i ëmbël, bëni një puding të shëndetshëm me oriz

Recetë e thjeshtë që ia vlen të provohet.

Kjo ëmbëlsirë është e shpejtë dhe e lehtë, dhe të bën të ndihesh i ngopur dhe është e pasur me lëndë ushqyese të nevojshme për organizmin tuaj, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 100 g oriz;
– 50 g sheqer me ngjyrë të kafenjtë;
– 200 ml qumësht gjysmë të yndyrshëm;
– pak arra muskati të grira në rende;
– 1 fletë dafine apo një kore e një fete limoni.

Përgatitja:

Lani orizin dhe kullojeni mirë.

Lyeni me gjalpë tenxheren dhe hidheni orizin dhe sheqerin dhe përzieni qumështin.

Hidhni arra muskati dhe shtoni fletë dafine apo lëvoren e limonit.

Zieni në zjarr mesatar rreth gjysmë ore.

Shërbejeni të ftohur.

Ju bëftë mirë!

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë