Loading…

Më 2021 makina elektrike nga BMW

  • 22/12/2016 | 23:38

Më 2021 makina elektrike nga BMW

Gjiganti gjerman, BMW, thotë se do të elektrizojë çdo model deri në vitin 2020.Kompania e njohur ka premtuar se me projektin e saj “iNext” do të sjellë automobilat elektrikë vetëvozitës deri në vitin 2021. Për të bërë këtë, BMW ka hapur një kampus të ri afër Munihut të dedikuar për zhvillimin e vozitjes autonome.


bmw-next-100

“Vendimi për të zhvilluar dhe për të testuar rrugët me automobila vetë-vozitës në Munih tregon se Grupi BMW dhe i gjithë regjioni do të përfitojnë shumë nga ky ndryshim në industrinë automobilistike”, ka thënë Klaus Frohlich, anëtar i Bordit të Menaxhmentit. Që nga viti 2013, BMW ka shitur më shumë se 100 mijë automobila elektrikë dhe ‘plug-in’. Deri më 2020, automobilat elektrikë do të përfshijnë 20 për qind të kompanisë.

 

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë