Loading…

Mblidhet për herë të parë komisioni për matjen e territorit

  • 24/01/2017 | 08:19

Mblidhet për herë të parë komisioni për matjen e territorit

Komisioni i ekspertëve për matjen e territorit të Kosovës, do të mblidhet sot për herë të parë.


Kështu është bërë e ditur në një njoftim për media nga zyra e kryeministrit.

Qeveria e Kosovës më 18 janar u ka bërë thirrje partive opozitare të marrin pjesë me përfaqësuesit e tyre në këtë takim, transmeton gazetametro.net.

“Duke pasur parasysh interesat vitale të Republikës së Kosovës dhe qytetarëve të saj si dhe duke ditur zhvillimet e fundit dhe domosdoshmërinë për unifikim rreth kauzave shtetërore, Qeveria e Republikës së Kosovës i fton përfaqësuesit e tri subjekteve politike, Lëvizjes Vetëvendosje!, Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismës për Kosovën, që t’i dërgojnë ekspertët e tyre në komision, kontributi i të cilëve do të ishte tejet i çmuar në këtë proces shtetëror”, është thënë në deklaratën e Qeverisë së Kosovës.

Pjesëmarrjen në punën e këtij komisioni e kanë konfirmuar të gjithë anëtarët, përveç ata të tri subjekteve opozitare.

Përbërja e komisionit për matjen e territorit

Në këtë komision janë ftuar në cilësinë e anëtarëve përfaqësues nga:

– Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës;

– Fakulteti i Shkencave Matematikore Natyrore;

– Lëvizja Vetëvendosje;

– Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës;

– Nisma për Kosovën;

– Dy ekspertë nga organizatat e shoqërisë civile;

– Agjencia e Kadastrës;

– Agjencia e Ujërave;

– Agjencia e Pyjeve;

– KOSTT-i;

– Agjencia Kosovare e Privatizimit;

– Policia e Kosovës;

– Agjencia e Statistikave të Kosovës;

– Komuna e Pejës;

– Komuna e Deçanit;

– Komuna e Burimit;

– Komuna e Junikut;

– Dy përfaqësues nga zona e Rugovës së komunës së Pejës.

Kurse në cilësinë e anëtarëve vëzhgues janë ftuar përfaqësues nga:

– Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë;

– Bashkimi Evropian;

– KFOR-i. /gazetametro.net.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë