Loading…

Mbi 7 mijë raste aktive me virusin korona në Kosovë

  • 20/01/2022 | 08:08

Mbi 7 mijë raste aktive me virusin korona në Kosovë

Krahas rritjes së numrit të rasteve pozitive me COVID-19 është rritur edhe numri i rasteve aktive me këtë virus.


Aktualisht në Kosovë janë 7 mijë e 266 raste aktive me COVID-19, nga 5.678 sa ishin një ditë më parë.

Sipas të dhënave të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), vetëm në Prishtinë janë 3 mijë e214 raste aktive me COVID-19, duke qenë kështu komuna me më së shumti raste aktive. Ndërsa Mitrovica ka 611 raste aktive me COVID-19, kurse Peja aktualisht ka 372 raste aktive me këtë virus.

IKShPK në mërkurën njoftoi për 2 mijë e 50 raste të reja. Raste këto që do të mbledhin sot edhe komitetit ndërministror për t’i shqyrtuar masat e reja antiCOVID-19. Ndërsa masat që pritet të merren mësohet të jenë që gastronomia të lejohet të punojë deri në orën 21:00, ndërsa ora policore të vendoset prej 22:00.

Po ashtu masë tjetër që do të propozohet është edhe që në Kosovë të lejohen të hyjnë vetëm personat që janë të vaksinuar me tri doza të vaksinës antiCOVID-19.

Ndërkohë që Ministria e Shëndetësisë u bëri thirrje qytetarëve që të vaksinohen dhe të marrin edhe dozën e tretë të vaksinës në mënyrë që të mbrohen nga virusi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë