Loading…

Mbi 63 mijë persona kanë marrë vaksinën antiCOVID në Kosovë

  • 29/05/2021 | 13:19

Mbi 63 mijë persona kanë marrë vaksinën antiCOVID në Kosovë

Rreth 100 persona vetëm sot janë vaksinuar në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, ndërsa në nivel vendi, mbi 1 mijë persona.


Sipas Niman Bardhit, Koordinator i Qendrës së Vaksinimit në Prishtinë, në tërë Kosovën me vaksinën antiCOVID janë vaksinuar mbi 63 mijë persona.

“Mbi 63 mijë të vaksinuar janë në nivel vendi. Gjithçka po shkon në rregull. Edhe nesër dhe ditët në vijim do të vazhdojë vaksinimi”, u shpreh ai.

Mbrëmë, Qeveria e Kosovës, konkretisht Ministria e Shëndetësisë, ka njoftuar se zyrtarisht është arritur marrëveshja për sigurimin e 1 milion e 213 mijë e 290 vaksinave antiCOVID me “Pfizer”.

Sipas MSH-së, me vaksinat e siguruara, synohet që deri në fund të vitit 2021, të vaksinohen 60 për qind e popullsisë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë