Loading…

Mbi 50 konkurrojnë për Akademi të Kosovës

  • 22/11/2016 | 20:49

Mbi 50 konkurrojnë për Akademi të Kosovës

Në konkursin për anëtarë të rinj në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës (ASHAK), i cili është hapur më 17 nëntor, deri më tani kanë kandiduar 58 kandidatë.

Prej tyre, 11 anëtarë me korrespodencë, shtatë anëtarë të jashtëm dhe 40 kandidatë të rinj në katër seksione shkencore sa i ka Akademia.
Sipas informatave të cilat të cilat thotë t’i ketë siguruar kp, konkursi i shpallur më 17 nëntor përfundon më datën 24 të këtij muaji, kurse mbledhja e Kuvendit të Akademisë, në të cilën bëhet edhe përzgjedhja e akademikëve të rinj, pritet të mbahet më 21 dhjetor 2016.


Seksioni i Shkencave Shoqërore. Kandidatët korrespodentë janë:

Anton Berishaj, Arsim Bajrami, Edi Shukriu, Jusuf Bajraktari

Kandidatët e rinj janë: Blerim Ramosaj, Frashër Demaj, Gazmend Luboteni, Gjyljeta Mushkolaj, Ibrahim Berisha, Justina Pula, Kadri Metaj, Lush Culaj, Muhamed Kullashi, Naser Ferri, Nehat Krasniqi, Sinan Ademaj

Seksioni i Gjuhës dhe Letërsisë. Kandidatët korrespodentë janë:

Mehmet Halimi, Zejnullah Rrahmani

Kandidatët e rinj janë: Basri Çapriqi, Bajram Kosumi, Bardh Rugova, Fadil Hysaj, Kujtim Shala, Milazim Krasniqi, Qemal Murati, Rrahman Paçarizi, Shefkije Islamaj, Shkumbin Munishi

Seksioni i Arteve dhe kandidatët korrespodentë:

Luan Mulliqi, Xhevdet Xhafa

Kandidatët e rinj janë: Adem Rusinovci, Miradije Ramiqi, Zake Prelvukaj

Seksioni i Shkencave të Natyrës dhe kandidatët korrespodentë:

Arsim Morina, Qamil Haxhibeqiri, Sali Gashi

Kandidatët e rinj janë: Arbnor Pajaziti, Bajram Berisha, Behxhet Mustafa, Fetah Podvorica, Gani Bajraktari, Hilmi Islami, Isa Elezaj, Myrvete Paçarada, Mentor Sopjani, Myzafere Limani, Naim Berisha, Ramadan Zejnullahu, Shukri Fetahu, Shaban Buza, Veton Hoxha

Anëtarët e jashtëm të Akademisë janë:

Abdylmenaf Bexheti, Bahri Beci, Gëzim Qendro, Kristaq Prifti, Luan Starova, Matteo Mandala, Mentor Petrela


Sipas njoftimit paraprak, Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës me Status të Akademisë, shpall konkursin për zgjedhjet e anëtarëve të rinj, ndërsa recensionet e propozimeve për zgjedhjen e anëtarëve të Akademisë u lihen në dispozicion për shtatë ditë në mjediset e Akademisë (Statuti i Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, nr. 446/2, i 11.05.2016, neni 23, paragrafi 12.)

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë