Loading…

Mbi 4300 të vdekur nga tërmeti i rëndë në Turqi dhe Siri

  • 07/02/2023 | 08:52

Mbi 4300 të vdekur nga tërmeti i rëndë në Turqi dhe Siri

Një operacion masiv kërkim-shpëtimi që vazhdoi gjatë natës pritet të rrisë shpejtësinë për kërkim shpëtimin e njerëzve pas tërmetit të fortë që goditi Turqinë dhe Sirinë mëngjesin e së hënës.


Numri i konfirmuar i vdekjeve është rritur në më shumë se 4,300 – por ka të ngjarë të rritet më tej pasi më shumë vende janë kërkuar në zonën e gjerë, shkruan BBC.

Agjencia turke e urgjencës AFAD thotë se më shumë se 2600 personel nga 65 vende janë dërguar në zonën e fatkeqësisë për të ndihmuar shpëtimtarët turq.

Në total, janë dorëzuar 300,000 batanije dhe më shumë se 41,00 tenda familjare

Mijëra ndërtesa janë shembur pas tërmetit me magnitudë 7.8 afër Gaziantep, Turqi, i goditur në orët e para të së hënës, ndërsa njerëzit ishin në gjumë.

Një tërmet me magnitudë 7.5 goditi aty pranë disa orë më vonë, duke shkaktuar dëme të mëtejshme në një rajon që tashmë ishte tronditur keq.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë