Loading…

Mbi 18 mijë raste aktive me virusin korona në Kosovë

  • 10/02/2022 | 08:11

Mbi 18 mijë raste aktive me virusin korona në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë njoftoi dje se në Kosovë janë regjistruar pesë viktima dhe 1 mijë e 140 raste të reja me koronavirus.


Sipas njoftimit, rastet dolën pas testimit të 6,767 mostrave, që i bie se 16.84 për qind e të testuarve kanë rezultuar pozitivë me sëmundjen COVID-19.

Në 24 orët paraprake 3,624 persona janë shëruar nga koronavirusi.

Raste aktive janë 18,506.

Ndërkaq, sa i përket vaksinimit, autoritetet shëndetësore kanë administruar edhe 1,312 doza të vaksinës kundër koronavirusit.

Deri më tani, në Kosovë me dy doza të vaksinës janë imunizuar 809,228 persona.

Në Kosovë të drejtë vaksinimi kanë të gjithë personat nga mosha 12-vjeçare. Ndërkaq, dozën përforcuese dhe atë të tretë mund ta marrin të gjithë personat nga mosha 18-vjeçare, të cilët para tre muajsh janë imunizuar me dy doza të vaksinës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë