Loading…

Mbi 1 mijë persona në protestën kundër Vuçiqit në Drenicë

  • 09/09/2018 | 10:03

Mbi 1 mijë persona në protestën kundër Vuçiqit në Drenicë

Një qytetar, pjesëmarrës në protestën kundër vizitës në Drenicë të presidentit serb Aleksandër Vuçiq, ka treguar numrin e protestuesve të cilët kanë bllokuar rrugët.

Ai ka thënë se janë rreth 1 mijë protestues, dhe se nuk do të lejojnë Vuçiqin në Drenicë pa kërkuar falje për krimet e luftës.

“Diku janë afër 1 mijë protestues, kemi protestues edhe në fshatin Banjë. I kemi organizuar shoqatat e dala nga lufta. Skenderaji dhe Drenica ka pasur më së shumti të zhdukur, diku rreth 560 persona të zhdukur. Dhe i kemi edhe 128 persona të pagjetur. Për këtë arsye qytetarët nuk do ta lejojnë Vuçiqin të vizitojë këto pjesë”, ka thënë një qytetari për Kp.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj në rrjetin social facebook ka bërë të ditur se ia ka anuluar lejen presidentit serb për ta vizituar Drenicën.

Ky vendim  ka ardhur pas protestave ku qytetarët e kësaj ane bllokuan rrugën me mjete të rënda transportuese.

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë