Loading…

Matoshi: Shteti ka lejuar hetim ndërkombëtar për Deharin

  • 19/11/2016 | 20:30

Matoshi: Shteti ka lejuar hetim ndërkombëtar për Deharin

Analisti politik Halil Matoshi përmes një publikimi në rrjete sociale kashkruar se ‘shteti lejon hetim të pavarur në rastin Dehari’.

Matoshi shkruan se shteti i Kosovës i ka kërkuar një shteti nga BE-ja që ta hetojë rastin e vdekjes së Deharit. Ai shtoi se kjo është një lëvizje e mirë e cila mund ta qartësojë situatën dhe të eliminojë dyshimet mbi institucionet e Kosovës.

Më poshtë mund ta lexoni të plotë publikimin e Matoshit: 

“Shteti lejon hetim te pavarun nderkombetar ne rastin Dehari.

Shteti kosovar (Qeveria) ka kerku nga nji shtet i fuqishem i BE-se me kry hetim te pavarun nga institucionet dhe politika te rastit te vdekjes tragjike te Astrit Deharit!

Dhe ka ba mire!

Nji hap i duhun dhe qe munet me hjek gverrin e familjes dhe tane nji shoqnie me bsim te luhatin ne institucionet e shtetit.

Ky hap asht i domsodoshem dhe munet me e la shettit pervballe qytetareve?

Po qysh lahen masanej ata qe i dhane zor e abuzuen politikisht me kete tragjedi familjare?

Shteti e ka per obligim me e sqaru tane rastin sepse vdekja tragjike e Astritit e ka historine e vet – pra duhet me kerku qe te perfshihen rreth ketij rasti ne nji hetim te pavarun poashtu nderkombetaret!

Tek pastaj munemi me u cliru si shoqni nga ky ankth!”

Ndërkohë, prokurori i Prizrenit Sylë Hoxha ka thënë se ai nuk posedon zyrtarisht asnjë informacion lidhur me atë nëse shteti ka lejuar hetim ndërkombëtar të rastit të vdekjes së aktivistit të ‘Vetëvendosjes’ Astrit Dehari.

Edhe avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi ka thënë se nuk është njoftuar nga askush nëse janë lejuar hetime ndërkombëtare për rastin. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë