Loading…

Mashtrohet sekretari i Mbrojtjes britanike nga një telefonatë e rreme, i prezantohen si kryeministri i Ukrainës

  • 17/03/2022 | 20:05

Mashtrohet sekretari i Mbrojtjes britanike nga një telefonatë e rreme, i prezantohen si kryeministri i Ukrainës

Telefonata mashtruese gjeti sekretarin e Mbrojtjes britanike Ben Wallace të angazhohej për rreth 10 minuta me njeriun që dukej se kishte kaluar shumë telashe për t’u dukur si kryeministri i vërtetë ukrainas, Denys Shmyhal, tha një burim i Ministrisë së Mbrojtjes së Britanisë së Madhe.


Një mashtrues i paraqitur si kryeministri i Ukrainës mashtroi rrugën e tij në një video-telefonatë me sekretarin e Mbrojtjes britanike në një dredhi të dyshuar ruse.

Ben Wallace urdhëroi një hetim të menjëhershëm për shkeljen e sigurisë të enjten.

Një flamur ukrainas ishte vendosur pas mashtruesit si pjesë e mashtrimit dhe burri kishte përdorur detaje të falsifikuara nga ambasada ukrainase për t’u dukur autentike.

Mashtruesi bëri pyetje në lidhje me politikën e jashtme të Ukrainës, por Wallace – i cili ishte në një vizitë në Poloni kur mori thirrjen – shpejt u bë i dyshimtë kur pyetjet u bënë më “të egra”, shtoi burimi.

Në një moment ai e pyeti sekretarin e mbrojtjes: “A e morët lëndën që kemi dërguar?”

Wallace u përgjigj duke thënë se nuk e dinte se për çfarë po fliste burri.

Mashtruesi filloi të përmendte edhe emra të ndryshëm të personave për të cilët sekretari i mbrojtjes nuk kishte dëgjuar, sipas burimit.

Telefonata u ndërpre menjëherë.

Ministria e Mbrojtjes vendosi të bëjë publike ekzistencën e thirrjes false për të ekspozuar taktikën.

Duke postuar në Twitter të enjten pasdite, Wallace shkroi: “Sot u bë një përpjekje nga një mashtrues që pretendonte se ishte kryeministër i Ukrainës për të folur me mua. Ai bëri disa pyetje mashtruese dhe pasi u bë i dyshimtë unë e ndërpreva telefonatën.

“Asnjë sasi e dezinformatave ruse, shtrembërimeve dhe mashtrimeve të pista nuk mund të shpërqendrojë nga abuzimet e të drejtave të njeriut nga Rusia dhe pushtimi i paligjshëm i Ukrainës. Një përpjekje e dëshpëruar.”

Sekretarja e Brendshme Priti Patel më vonë zbuloi se ajo gjithashtu ishte vënë në shënjestër së fundmi nga një telefonues mashtrimi.

“Kjo më ndodhi edhe mua në fillim të kësaj jave,” postoi ajo në përgjigje të postimit të Wallace në Twitter.

“Përpjekje patetike në momente kaq të vështira për të na ndarë. Ne qëndrojmë me Ukrainën.”

Ministria e Mbrojtjes publikoi gjithashtu thirrjen drejtuar Wallace për të rritur ndërgjegjësimin, në rast se mashtruesi përpiqet të shfrytëzojë ndonjë nga pamjet video në një “të rreme të thellë” që synon të minojë unitetin ndërkombëtar kundër Rusisë për luftën e saj në Ukrainë, tha një burim i dytë.

Rusia ka një histori të përdorimit të informacionit si armë – duke deformuar pamjet audio ose video për të dhënë një tregim të shtrembëruar që synon të minojë ose sulmojë një kundërshtar.

Telefonata u konfigurua nëpërmjet një forme tjetër video-konference. Ministria e Mbrojtjes kishte aranzhuar thirrjen pasi iu përcollën detajet e qasjes nga një departament tjetër qeveritar.

Nuk është e qartë se si mashtruesi arriti te zyrtarët e Ministrisë së Mbrojtjes se ai ishte kryeministri i vërtetë ukrainas.

Wallace ishte në Poloni të enjten, ku njoftoi vendosjen e sistemit raketor Sky Saber, së bashku me 100 trupa.

Downing Street tha se vendosja e sistemit të mbrojtjes ajrore me bazë tokësore do të “mbështeste forcat e armatosura polake me kërkesë të qeverisë polake”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë