Loading…

MASHT’i heq dorë nga profilizimi i mësimdhënësve

  • 15/10/2018 | 07:37

MASHT’i heq dorë nga profilizimi i mësimdhënësve

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) ka hequr dorë nga procesi i profilizimit të mësimdhënësve prej klasës së parë deri në të pestën, edhe pse vetë ajo kishte planifikuar që këtë ta niste nga ky vit shkollor.

Iniciativa synonte që mësimdhënësi të mos e përcjellë një gjeneratë në pesë vjetët e parë të shkollimit, por që secili mësues të jetë i profilizuar për një klasë të caktuar. Për këtë çështje MASHT-i në fillim të vitit kishte formuar një grup punues i cili është marrë me analizimin e këtij procesi.

Grupi ka zhvilluar debate në nivel të Kosovës për të parë mendimet e mësimdhënësve dhe të drejtorëve të shkollave rreth këtij plani, shkruan sot Koha Ditore.

Këshilltari për media në Ministrinë e Arsimit, Valmir Gashi, ka bërë të ditur se grupi punues ka vendosur që të mos bëhet profilizimi. Kjo, meqë, sipas tij, grupi ka vlerësuar se Kosova ende nuk është e gatshme për diçka të tillë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë