Loading…

Masat e reja që priten të merren nga Qeveria: Kthehet ora policore, shtyhet viti i ri shkollor

  • 27/08/2021 | 14:53

Masat e reja që priten të merren nga Qeveria: Kthehet ora policore, shtyhet viti i ri shkollor

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi ka konfirmuar për Telegrafin se pritet që Qeveria e Kosovës të marr masat e reja, të cilat edhe janë paralajmëruar.


Sipas diskutimeve me nivelin komunal, që ka bërë ministri i shëndetësisë, Arben Vitia pritet që masat e reja të cilat do të jenë të vlefshme deri më 13 shtator të jenë këto:

Viti io ri shkollor shtyhet deri më 13 shtator.

Ora policore nga ora 22:00 deri në 05:00.

Gastronomia të mbyllet nga ora 21:30

Te shtohet staf shëndetësor dhe inspektorë rreth 1 mijë e 116,

Furnizimi me barna esenciale me kërkesë të komunave do të realizohet 92 për qind.

Ndërkaq, kërkesë e AKK-së ishte të shtohen inspektimet në nivel komune dhe të ketë më shumë vaksinim.

Po ashtu rekrutimi i stafit të ri të decentralizohet në nivel lokal.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë