Loading…

Marrëveshjet e dialogut e kanë prekur shtetësinë e Kosovës

  • 25/01/2017 | 21:40

Marrëveshjet e dialogut e kanë prekur shtetësinë e Kosovës

Shefi i grupit parlamentar  të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se opozita vazhdimisht ka pohuar se dialogu Kosovë-Serbi nuk po ecën mirë.


“Në shoqërinë tonë u krijua një konsensus se dialogu nuk ka shkuar mirë, përderisa pozita ka thënë se dialogu ka shkuar mirë, ne gjithmonë kemi thënë se nuk ka shkuar mirë”.

“Rezultatet e dialogut janë sfiduar edhe nga institucionet tona të brendshme siç ka qenë vendimi i Kushtetueses me Zajdenicën”.

Konjufca, i ftuar në Zona B të Klan Kosovës ka thënë se duhet të analizohet se ku ka dështuar dialogu, dhe të nxjerrën përfundimet se ku kanë qenë problemet.

“Mos kemi diskutuar vetëm për punët tona të brendshme ose mos i kemi zgjedhur gabim temat në listë? A duhet të diskutohet me Vuçiqin apo edhe me serbët brenda Kosovës?”.

Konjufca ka thënë se dialogu Kosovë-Serbi në Bruksel nuk i ka sjellë të mira Kosovës.

“Problemi më i madh me dialogun kanë qenë marrëveshjet që Kosovën e kanë vendosur pafavorshëm në këtë rajon”.

“Ato i kanë hyrë Kosovës në shtetësi dhe në integritetin e saj – kjo ka ndodhur shkaku i politikës. Ose mos ka ndodhur kjo sepse pala kosovare kanë shkuar të papërgatitur në dialog”.

Ai poashtu është shprehur se munguar vullneti i mirë që në dialog të ftohen të gjitha palët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë