Loading…

Marrëveshja për drejtësi “prish” sistemin unik gjyqësor

  • 02/12/2016 | 08:17

Marrëveshja për drejtësi “prish” sistemin unik gjyqësor

Marrëveshja për drejtësi mes Kosovës dhe Serbisë nga juristët është vlerësuar diskriminuese dhe në kundërshtim me parimin e sistemit unik gjyqësor.

Ndërkaq Qeveria e Kosovës është mjaftuar me një komunikatë të tregojë për finalizimin e marrëveshjes, por si zakonisht interpretime të ndryshme janë dhënë në Prishtinë dhe Beograd, shkruan sot Koha Ditore.

Afati i vënë për implementimin e saj është thënë të jetë 10 janari i vitit të ardhshëm, por ende nuk janë përzgjedhur gjyqtarët e prokurorët.

E gjithë marrëveshja e finalizuar pas një viti u referohet vetëm dy komuniteteve: shqiptarë dhe serbë. Kryetari i Gjykatës Themelore do të jetë serb nga Mitrovica e veriut, ndërkaq prokurori kryesor do të jetë shqiptar i Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë