Loading…

Maliqi: Deklarata e ambasadës franceze nuk është mbështetje për anëtarësim të Kosovës në KE

  • 13/05/2022 | 21:45

Maliqi: Deklarata e ambasadës franceze nuk është mbështetje për anëtarësim të Kosovës në KE

Pas reagimit të Ambasadës së Francës rreth aplikimit të Kosovës në Këshillin e Europës ka folur edhe njohësi i politikave të jashtme, Agon Maliqi, shkruan Gazeta Metro.


Ambasada franceze me një gjuhë të zakonshme diplomatike tha se vendimi për anëtarësim i takon Kosovës, por në fund bën thirrje për vetëpërmbajtje të vendimeve të njëanshme.

“Fatkeqësisht nuk e lexoj këtë si mbështetje të Francës për anëtarësim në këtë moment. “E ardhmja e Kosovës është si anëtare e KE” është formulim shumë diplomatik (e ardhmja mund të jetë edhe 2030)”, tha Agon Maliqi.

“Mes rreshtave bëhet e ditur se mbështetja kushtëzohet me dialog”, përfundoi ai.

 

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë