Loading…

Lushtaku publikon një video të ’94-s kur fliste heroi ‘Abeja’

  • 10/08/2022 | 23:04

Lushtaku publikon një video të ’94-s kur fliste heroi ‘Abeja’

Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka publikuar një video ku shihet bashkë me heroin Bekim Berishën “Abeja” i cili sot shënon 24-vjetorin e rënies.


Sipas Lushtakut videoja është bërë në kohën kur organizimi i luftës çlirimtare po merrte përmasa edhe në mërgim.

“Abeja veç robërinë nuk e duronte, siç nuk duronte as krimet mizore serbe në ish-Jugosllavi, për çka edhe ju bashkua luftës në Kroaci e në Bosnjë. Siç dëgjohet edhe nga zëri i tij, Abeja mendjen e zemrën e kishte në organizimin e luftës edhe në Kosovë”, shkroi Lushtaku në Facebook krahas videos.


“‘Mos të flejmë se çdo fillim është i vështirë…e unë jam i largum vetëm fizikisht se me shpirt atje qëndroj dhe për atë jetoj’, ishin disa nga fjalët e këtij burri që sot e para 24 vitesh ra në mbrojtje të tokës së Kosovës, bashkë me Bedri Shalën, Elton Zherkën e Përmet Vulën”, shtoi ai.

“Lavdi jetës dhe veprës së Bekim Berishës-Abesë, Bedri Shalës, Elton Zherkës e Përmet Vulës”, përfundoi ai.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë