Loading…

Lufta në Ukrainë vështirëson situatën në Kosovë: Buka pritet të rritet për 70 për qind

  • 26/02/2022 | 20:08

Lufta në Ukrainë vështirëson situatën në Kosovë: Buka pritet të rritet për 70 për qind

Për shkak të luftës në Ukrainë, çmimi i bukës pritet të rritet deri në 70 përqind më shumë, kjo për shkak se Republika e Kosovës furnizohet nga Serbia me grurë e kjo nga Ukraina, dhe kështu do të ndikojë që të shtrenjtohet mielli e më pas produktet tjera.


Kështu ka deklaruar për emisionin “Ju flet Prishtina”, Tahir Tahiri, kryetar i Federatës Sindikale të Bujqve të Kosovës.

Sipas Tahirit, prodhimet e grurit në vend nuk i plotësojnë kërkesat më shumë se 30 përqind, andaj pjesa tjetër importohet nga Serbia e shtete tjera, njofton Klan Kosova.

Ndërsa prodhuesit e grurit në komunën e Prishtinës i plotësojnë vetëm përqind kërkesat për grurë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë